Certina - C024.907.17.281.10
C024.907.17.281.10 DS Super PH1000M Stainless Steel / Orange / Rubber
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS PH |
| Reference: | C024.907.17.281.10 (aka: C0249071728110) |
| Name: | C024.907.17.281.10 DS Super PH1000M Stainless Steel / Orange / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Super PH1000M C024.907.17.281.10 is a special edition introduced in 2023. This watch features a stainless steel case of 43.5mm styled after a 1970's original. The dial is Orange.