Certina - C036.207.18.126.00
C036.207.18.126.00 DS PH200M 39 Stainless Steel / Black MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS PH |
| Reference: | C036.207.18.126.00 (aka: C0362071812600) |
| Name: | C036.207.18.126.00 DS PH200M 39 Stainless Steel / Black MOP |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS PH200M reference C036.207.18.126.00, introduced in 2020 is a smaller take on earlier DS PH200M reeditions. Here, the stainless steel case measures 39.00mm across. It is crowned by a domed, ceramic bezel insert. The dial is Black mother-of-pearl.