Certina - C036.407.11.050.01
C036.407.11.050.01 DS PH200M Stainless Steel / Black / Mesh
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS PH |
| Reference: | C036.407.11.050.01 (aka: C0364071105001) |
| Name: | C036.407.11.050.01 DS PH200M Stainless Steel / Black / Mesh |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS PH200M reference C036.407.11.050.01, introduced in 2020, features a stainless steel case with a convex ceramic bezel, a detail inspired by the bakelite insert on its 1967 source of inspiration. Inside ticks a self-winding movement in the form of caliber C07.611, a 'Powermatic' movement with 80 hours of power reserve. Both dial and bezel are Black.