Certina - C036.407.16.050.00
C036.407.16.050.00 DS PH200M Stainless Steel / Black / NATO
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS PH |
| Reference: | C036.407.16.050.00 (aka: C0364071605000) |
| Name: | C036.407.16.050.00 DS PH200M Stainless Steel / Black / NATO |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
With the DS PH200M, Certina has resurrected a 1960s model which was inspired by the depths of the ocean. The new edition represents a seamless continuation of a timeless design, combining it with an automatic calibre of the latest generation.