Certina - C024.617.36.092.00
C024.617.36.092.00 DS Pilot Rose Gold / Green
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Pilot |
| Reference: | C024.617.36.092.00 (aka: C0246173609200) |
| Name: | C024.617.36.092.00 DS Pilot Rose Gold / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Pilot C024.617.36.092.00 debuted in 2024. This watch has a stainless steel case of 43.00mm with rose gold PVD-coateding, which houses a quartz movement with central seconds and 60-minute counter for the chronograph. The dial is Green with oversized Arabic numerals.