Certina - C0014101629700
C0014101629700 DS Podium 3 Hands Brown
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0014101629700 (aka: C0014101629700) |
| Name: | C0014101629700 DS Podium 3 Hands Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium 3 Hands, ref. C001.410.16.297.00, has a stainless steel case and a brown leather strap. The watch has a brown dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C001.410.16.297.00