Certina - C0014104408700
C0014104408700 DS Podium 3 Hands Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0014104408700 (aka: C0014104408700) |
| Name: | C0014104408700 DS Podium 3 Hands Titanium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium 3 Hands, ref. C001.410.44.087.00, has a titanium case and bracelet. The watch has a rey dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C001.410.44.087.00