Certina - C0014174408700
C0014174408700 DS Podium Chrono Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0014174408700 (aka: C0014174408700) |
| Name: | C0014174408700 DS Podium Chrono Titanium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Chrono, ref. C001.417.44.087.00, has a titanium case and bracelet. The watch has a grey dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C001.417.44.087.00