Certina - C0014271105700
C0014271105700 DS Podium Chronograph Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0014271105700 (aka: C0014271105700) |
| Name: | C0014271105700 DS Podium Chronograph Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This Certina Gent Automatic Collection DS Podium Chronograph, ref. C001.427.11.057.00, has a stainless steel case and bracelet. The watch has a black dial with subdials at 6, 9 and 12 o'clock. A date window is found at 6 o'clock. Reference: C001.427.11.057.00