Certina - C0014271603701
C0014271603701 DS Podium Chronograph Panda
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0014271603701 (aka: C0014271603701) |
| Name: | C0014271603701 DS Podium Chronograph Panda |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This Certina Gent Automatic Collection DS Podium Chronograph, ref. C001.427.16.037.01, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a silver-black dial with subdials at 6, 9 and 12 o'clock. A date window is found at 6 o'clock. Reference: C001.427.16.037.01