Certina - C0015171603701
C0015171603701 DS Podium Square Chronograph Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0015171603701 (aka: C0015171603701) |
| Name: | C0015171603701 DS Podium Square Chronograph Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 37.70 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Square Chronograph, ref. C001.517.16.037.01, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a silver dial with arabic numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C001.517.16.037.01