Certina - C0016141605700
C0016141605700 DS Podium Valgranges Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0016141605700 (aka: C0016141605700) |
| Name: | C0016141605700 DS Podium Valgranges Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Automatic Collection DS Podium Valgranges, ref. C014.407.22.031.00, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a black dial with subdials at 3, 6 and 9 o'clock. A date window is found between 4 and 5 o'clock. Reference: C001.614.16.057.00