Certina - C0016172603700
C0016172603700 DS Podium Big Size Chrono Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0016172603700 (aka: C0016172603700) |
| Name: | C0016172603700 DS Podium Big Size Chrono Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Big Size Chrono, ref. C001.617.26.037.00, has a steel case and a black leather strap. The watch has a silver dial and a date display at 4 o'clock. The tachymeter ring is pvd coated stainless steel. Reference: C001.617.26.037.00