Certina - C0016394404700
C0016394404700 DS Podium Big Size Chrono GMT Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0016394404700 (aka: C0016394404700) |
| Name: | C0016394404700 DS Podium Big Size Chrono GMT Titanium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Big Size Chrono GMT, ref. C001.639.44.047.00, has a titanium case and bracelet. The watch has a blue dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C001.639.44.047.00