Certina - C0016471705700
C0016471705700 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec PVD
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0016471705700 (aka: C0016471705700) |
| Name: | C0016471705700 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS Podium Chronograph 1/100 Sec reference C0016471705700 has an oversized case of 44mm, which houses a quartz movement with chronograph and date by ETA (caliber 251.264 PRD). The dial is Black, as is the case.