Certina - C001.647.36.057.00
C001.647.36.057.00 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec PVD
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C001.647.36.057.00 (aka: C0016473605700) |
| Name: | C001.647.36.057.00 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS Podium reference {WATCH_REF] has a PVD-coated stainless steel case of 44.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber 251.264 PRD). The dial is Black.