Certina - C001.647.44.087.00
C001.647.44.087.00 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec Titanium / Grey
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C001.647.44.087.00 (aka: C0016474408700) |
| Name: | C001.647.44.087.00 DS Podium Big Size Chrono 1/100 Sec Titanium / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Technical innovation meets watchmaking experience in these models. The complex 1/100th second display is combined with an ultra-precise Precidrive™ movement of the latest generation. Reference C001.647.44.087.00 has a titanium case and matching bracelet.