Certina - C0252102211700
C0252102211700 DS Podium Two Tone MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0252102211700 (aka: C0252102211700) |
| Name: | C0252102211700 DS Podium Two Tone MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Podium, ref. C025.210.22.117.00, has a bicolor case and bracelet - several parts feature a pink gold pvd coating. The watch has a mother-of-pearl dial with Arabic numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C025.210.22.117.00