Certina - C0252102211800
C0252102211800 DS Podium Two Tone
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0252102211800 (aka: C0252102211800) |
| Name: | C0252102211800 DS Podium Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Podium, ref. C025.210.22.118.00, has a bicolor case and bracelet - parts are pvd coated in a pink gold tone. The watch has a silver dial with Roman numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C025.210.11.118.00