Certina - C0252171605700
C0252171605700 DS Podium Chrono Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0252171605700 (aka: C0252171605700) |
| Name: | C0252171605700 DS Podium Chrono Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Podium Chrono, ref. C025.217.16.057.00, has a stainless steel case and comes on a black leather strap. The watch has a black dial with a date display at 6 o'clock. Reference: C025.217.16.057.00