Certina - C0252172201700
C0252172201700 DS Podium Chrono Two Tone
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0252172201700 (aka: C0252172201700) |
| Name: | C0252172201700 DS Podium Chrono Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Podium Chrono, ref. C025.217.22.017.00, has a bi-color case and comes on a bi-color strap; the gold bits have a pink gold pvd coating. The watch has a silver dial with stick markers & 3 Arabic numerals. A date display is found at 6 o'clock. Reference: C025.217.22.017.00