Certina - C0255101603300
C0255101603300 DS Podium Square
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0255101603300 (aka: C0255101603300) |
| Name: | C0255101603300 DS Podium Square |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Square, ref. C025.510.16.033.00, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a silver dial with roman numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C025.510.16.297.00