Certina - C0255101629700
C0255101629700 DS Podium Square Brown
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C0255101629700 (aka: C0255101629700) |
| Name: | C0255101629700 DS Podium Square Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Podium Square, ref. C025.510.16.297.00, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a brown dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C025.510.16.297.00