Certina - C034.427.36.037.00
C034.427.36.037.00 DS Podium Chronograph Automatic Rose / Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C034.427.36.037.00 (aka: C0344273603700) |
| Name: | C034.427.36.037.00 DS Podium Chronograph Automatic Rose / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Podium reference C034.427.36.037.00 has a rose gold PVD-coated case of 44.00mm, which holds the self-winding caliber C01.211. The dial is Silver.