Certina - C034.453.36.057.02
C034.453.36.057.02 DS Podium Lap Timer PVD / Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C034.453.36.057.02 (aka: C0344533605702) |
| Name: | C034.453.36.057.02 DS Podium Lap Timer PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Podium Lap Timer C034.453.36.057.02 has a PVD-coated case of 42.00mm, which is crowned by a bezel with engraved tachymeter scale. This watch is powered by ETA's quartz chronograph movement G10.212 AJ.