Certina - C034.453.36.057.10
C034.453.36.057.10 DS Podium Lap Timer PVD / Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C034.453.36.057.10 (aka: C0344533605710) |
| Name: | C034.453.36.057.10 DS Podium Lap Timer PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This chronograph transfers the magic of the racetrack to the wrist. With a real-time tenths-of-a-second display, chronometer quality and lap-timer function for measuring circuit times, this model leaves nothing to be desired, even beyond the pit lane.