Certina - C034.455.11.047.00
C034.455.11.047.00 DS Podium GMT Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Podium |
| Reference: | C034.455.11.047.00 (aka: C0344551104700) |
| Name: | C034.455.11.047.00 DS Podium GMT Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Podium GMT reference C034.455.11.047.00 has a Stainless Steel case of 41.00mm, which houses a COSC-certified quartz movement with second time zone function and date (caliber F06.421). The dial is Blue