Certina - C0042171105600
C0042171105600 DS Prime Chronograph Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Prime |
| Reference: | C0042171105600 (aka: C0042171105600) |
| Name: | C0042171105600 DS Prime Chronograph Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Prime Chronograph, ref. C004.217.11.056.00, has a stainless steel case and bracelet. This watch has a black dial with diamonds at 12 and a date display at 6 o'clock. Reference: C004.217.11.056.00