Certina - C0042171629600
C0042171629600 DS Prime Chronograph Brown
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Prime |
| Reference: | C0042171629600 (aka: C0042171629600) |
| Name: | C0042171629600 DS Prime Chronograph Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Prime Chronograph, ref. C004.217.16.296.00, has a stainless steel case and a leather strap. This watch has a brown dial with diamonds at 12 and a date display at 6 o'clock. Reference: C004.217.16.296.00