Certina - C0042176603600
C0042176603600 DS Prime Chronograph Diamond
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Prime |
| Reference: | C0042176603600 (aka: C0042176603600) |
| Name: | C0042176603600 DS Prime Chronograph Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Prime Chronograph, ref. C004.217.66.036.00, has a stainless steel case with diamond-set bezel and a leather strap. This watch has a white dial with diamonds at 12 and a date display at 6 o'clock. Reference: C004.217.66.036.00 Total of 63 diamonds