Certina - C0283101629600
C0283101629600 DS Prime Lady Shape Brown
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Prime |
| Reference: | C0283101629600 (aka: C0283101629600) |
| Name: | C0283101629600 DS Prime Lady Shape Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 32.75 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Dream 38mm, ref. C028.310.16.296.00, has a round stainless steel case and a leather strap. This watch has a brown dial and a date at 6 o'clock. Reference: C028.310.16.296.00