Certina - C0283106111600
C0283106111600 DS Prime Lady Shape Diamond
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Prime |
| Reference: | C0283106111600 (aka: C0283106111600) |
| Name: | C0283106111600 DS Prime Lady Shape Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 32.75 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Prime Shape, ref. C028.310.61.116.00, has a round stainless steel case and a strap. This watch has a silver dial and a date at 6 o'clock. The case features 36 Top Wesselton, VS-SI full-cut brilliants, totalling 0.1044 carats. Reference: C028.310.61.116.00