Certina - C0164101711700
C0164101711700 DS Rookie MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Rookie |
| Reference: | C0164101711700 (aka: C0164101711700) |
| Name: | C0164101711700 DS Rookie MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Rookie, ref. C016.410.17.117.00, has a stainless steel case and a rubber strap. The watch has a mother of pearl index marker dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C016.410.17.117.00