Certina - C0164172205700
C0164172205700 DS Rookie Chronograph SS / PVD
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Rookie |
| Reference: | C0164172205700 (aka: C0164172205700) |
| Name: | C0164172205700 DS Rookie Chronograph SS / PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Rookie Chronograph, ref. C016.417.22.057.00, has a stainless steel case and bracelet - both partially PVD-coated. The watch has a black dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C016.417.22.057.00