Certina - C031.210.44.113.00
C031.210.44.113.00 DS Stella Titanium / MOP / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Stella |
| Reference: | C031.210.44.113.00 (aka: C0312104411300) |
| Name: | C031.210.44.113.00 DS Stella Titanium / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Certina DS Stella C031.210.44.113.00 has a titanium case of 32.00mm and a White mother-of-pearl dial. Inside ticks a quartz movement with central seconds and date in the form of caliber F06.411. Time is indicated by a set of feuille-style hands.