Certina - C024.407.11.041.01
C024.407.11.041.01 DS-2 Powermatic 80 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C024.407.11.041.01 (aka: C0244071104101) |
| Name: | C024.407.11.041.01 DS-2 Powermatic 80 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Certina DS-2 Powermatic 80 reference C024.407.11.041.01 has a tonneau-shaped case of 40.00mm, which houses the self-winding 'Powermatic 80' caliber C07.611. The dial is Blue.