Certina - C024.407.18.031.00
C024.407.18.031.00 DS-2 Powermatic 80 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C024.407.18.031.00 (aka: C0244071803100) |
| Name: | C024.407.18.031.00 DS-2 Powermatic 80 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the Certina DS-2 Powermatic 80 reference C024.407.18.031.00 has a tonneau-shaped case of 40.00mm, which houses the self-winding 'Powermatic 80' caliber C07.611. The dial is Silver.