Certina - C024.407.37.361.00
C024.407.37.361.00 DS-2 Powermatic 80 Red Gold / Grey
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C024.407.37.361.00 (aka: C0244073736100) |
| Name: | C024.407.37.361.00 DS-2 Powermatic 80 Red Gold / Grey |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Certina DS-2 Powermatic 80 reference C024.407.37.361.00 has a tonneau-shaped case of 40.00mm PVD-coated in rose gold, which houses the self-winding 'Powermatic 80' caliber C07.611. The dial is Grey.