Certina - C024.607.11.081.02
C024.607.11.081.02 DS-2 Turning Bezel Powermatic 80 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C024.607.11.081.02 (aka: C0246071108102) |
| Name: | C024.607.11.081.02 DS-2 Turning Bezel Powermatic 80 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 41.10 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Certina DS-2 Turning Bezel has a tonneau-shaped case with revolving bezel calibrated for 60 units. The DS-2 reference C024.607.11.081.02 has a Stainless Steel case and a Grey dial.