Certina - C024.607.48.051.10
C024.607.48.051.10 DS-2 Turning Bezel Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C024.607.48.051.10 (aka: C0246074805110) |
| Name: | C024.607.48.051.10 DS-2 Turning Bezel Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 41.10 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Certina DS-2 Turning Bezel has a tonneau-shaped case with revolving bezel calibrated for 60 units. The DS-2 reference C024.607.48.051.10, a special edition created with the Sea Turtle Conservancy, has a Titanium case and a Black dial.