Certina - C038.407.36.367.00
C038.407.36.367.00 DS Powermatic 80 Yellow / Champagne
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C038.407.36.367.00 (aka: C0384073636700) |
| Name: | C038.407.36.367.00 DS Powermatic 80 Yellow / Champagne |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Certina DS Powermatic 80 reference C038.407.36.367.00 is a watch that blends vintage looks with modern proportions and tech. The case measures 41.00 across. Power comes from a self-winding movement with a power reserve of 80 hours (caliber C07.611). The dial is Champagne.