Certina - C038.462.16.037.00
C038.462.16.037.00 DS Chronograph Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C038.462.16.037.00 (aka: C0384621603700) |
| Name: | C038.462.16.037.00 DS Chronograph Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.80 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The DS Chronograph reference C038.462.16.037.00 pairs a vintage style with contemporary proportions and mechanics. Its stainless steel case measures 42.8mm across at a height of 13.9mm, holding a self-winding movement in the form of caliber A05.H31. The silver dial has both a tachymeter as well as a telemeter scale on its outer rim. Time is indicated by a set of blue pencil hands.