Certina - C040.462.36.041.00
C040.462.36.041.00 DS Chronograph Automatic 1968 PVD / Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | Heritage Collection |
| Reference: | C040.462.36.041.00 (aka: C0404623604100) |
| Name: | C040.462.36.041.00 DS Chronograph Automatic 1968 PVD / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS Super PH500M C040.462.36.041.00 was introduced in 2022. This retro-styled watch features a cushion-shaped stainless steel case of 42.50mm paired with a Black dial. This watch is powered by caliber A05.H31 ND, a self-winding movement with chronograph.