Chopard - 151274-5002
151274-5002 Mille Miglia Chronograph Rose Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 151274-5002 (aka: 151274-5002) |
| Name: | 151274-5002 Mille Miglia Chronograph Rose Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As official timekeeper of the world’s most famous regularity races for classic cars, Chopard has created the Mille Miglia Chronograph self-winding watch in 18-carat rose gold with a rose-gold bracelet. Inspired by the beauty of classic cars, its elegant curves, black dial inspired by vintage car dashboards and chronometer-certified "engine" express a perfect pairing of automobile design and mechanical watchmaking.