Chopard - 158459-3001
158459-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Chrono Black / Bracelet
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 158459-3001 (aka: 158459-3001) |
| Name: | 158459-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Chrono Black / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With its generous 44 mm diameter, the Mille Miglia GT XL Chrono watch in stainless steel boasts excellent legibility and its protective crown and pushers provide optimum resistance. Against the black dial, the white hands and oversized numerals are a bold contrast, while its chronograph – a key measuring instrument for motor racing – and tachometric scale are instantly visible. Chronometer-certified by the COSC, this watch is a daring expression of Chopard's watchmaking expertise.