Chopard - 158992-3005
158992-3005 Mille Miglia GMT Chrono
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 158992-3005 (aka: 158992-3005) |
| Name: | 158992-3005 Mille Miglia GMT Chrono |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Unfailing passion and enduring emotion combine to create the Mille Miglia GMT Chrono watch in stainless steel. Against the silver dial, its numerous functions are displayed in a clear, bold manner, as on a racing car dashboard. The GMT function displayed on the bezel is read off by the hand with a luminescent triangular tip. This watch is chronometer-certified by the COSC and comes with a stainless-steel bracelet.