Chopard - 161288-5001
161288-5001 Mille Miglia 2012 Race Edition Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 161288-5001 (aka: 161288-5001) |
| Name: | 161288-5001 Mille Miglia 2012 Race Edition Rose Gold |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Distinctive, daring and resolutely dynamic, the Mille Miglia 2012 in 18k rose gold is an instrument clearly cut out for competition. The bold black dial with its oversized counters evocative of a racing car dashboard ensures exceptional readability. Beneath the dial, its mechanical self-winding movement chronometer-certified by the COSC provides an extremely practical dual time-zone function.