Chopard - 161293-5001
161293-5001 Mille Miglia GTS Chrono Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 161293-5001 (aka: 161293-5001) |
| Name: | 161293-5001 Mille Miglia GTS Chrono Rose Gold |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 297 €
Maximum price
16 009 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 620 €
Closing price
11 620 €
Relative change
0,00 %
Description
The Mille Miglia GTS Chrono brings the world of racing to the wrist. Housed in a 44 mm 18-carat rose gold case, its self-winding chronograph movement is chronometer-certified by the COSC and displays the hours, minutes and date, along with a 12-hour counter at 6 o'clock, small seconds at 9 o'clock and a 30-minute counter at 12 o'clock. Aesthetically, the striking timepiece is equally impressive. With its emblematic red details, the watch subtly evokes Mille Miglia racing cars: pushers inspired by engine pistons, anti-grip surfaces recalling a brake pedal, and a rubber strap suggesting tyre-treads.