Chopard - 168457-3001
168457-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Power Control Black / Rubber
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168457-3001 (aka: 168457-3001) |
| Name: | 168457-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Power Control Black / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mille Miglia GT XL Power Control watch in stainless steel displays a remarkable blend of symmetry and simplicity. Opposite the oversized white 12 numeral on the black dial, a power reserve indicator designed like a petrol gauge on the dashboard of a vintage car is a stylish nod to automotive design. Its style is matched by mechanical prowess, with precision guaranteed by the chronometer certification.