Chopard - 168459-3037
168459-3037 Mille Miglia 2011 Race Edition
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168459-3037 (aka: 168459-3037) |
| Name: | 168459-3037 Mille Miglia 2011 Race Edition |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 2011 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With its generous 44 mm diameter, the Mille Miglia 2011 watch in stainless steel boasts excellent legibility and its protective crown and pushers provide optimum resistance. Against the black dial, the chronograph – a key measuring instrument for motor racing – and tachometric scale are instantly visible. Chronometer-certified by the COSC, this watch is a daring expression of Chopard's watchmaking expertise.